María Roja
Contacto
Representante: ComareaCast
amalia@comareacast.com
679527574
https://www.comareacast.com/maria-roja
Currículo completo
María Roja
Perfil
-
Características
- Acting:
- 25 - 35
- Estatura:
- 161 cm
- Complexión:
- Delgada
- Peso:
- 50 kg
- Cor de ollos:
- Verde
- Cor da pel:
- Branca
- Cor do cabelo:
- Castaño
-
Especialidades
Actor/Actriz, Baile, Danza, Danza contemporánea, Pintor/a, Animación, Marionetas
-
Habilidades
- Danza:
- Danza contemporánea, Balet clásico, Baile galego, Contact improvisation
- Deportes:
- Esgrima, Natación, Ciclismo, Piragüismo
- Idiomas:
- Galego (Bilingüe / Materna), Castelán (Bilingüe / Materna), Inglés (Medio)
Destacados
Mestrado en Artes Escénicas
- Lugar ou centro de formación:
- Universidade de Vigo
2013 - 2014
Titulada Superior en Arte Dramática na especialidade de Interpretación Textual
- Lugar ou centro de formación:
- ESAD
2006 - 2010
Licenciada en Belas Artes
- Lugar ou centro de formación:
- Universidade de Vigo
2000 - 2005
Nomeación Premio María Casares á Mellor actriz protagonista
- Traballo:
- Martes de Carnaval
2018
Premio María Casares á Mellor actriz secundaria
- Traballo:
- O tolleito de Inishmaan
2017
Actriz, Performer e Artista visual
Currículo
Teatro
Soga e Cinsa
- Dirección:
- Diana Mera
- Compañía
- Aporía Escénica
2021
Laboratorio de voz
- Profesor/a:
- María Costas
- Lugar ou centro de formación:
- Formación online
2021
Performance
Rastrexo en 570 pasos
- Dirección:
- María Roja
2021
Curtametraxe
O neno sardiña
- Dirección:
- Lucía Estévez
- Compañía
- Cósmica Producións
2021
Performance
Desafios de alta tensão
- Dirección:
- María Roja & Silvia Penas
2021 - Actualidade
Cine
9 fugas
- Dirección:
- Fon Cortizo
- Compañía
- Xas Films
- Rol:
- Protagonista
2020
Outros Traballos
A lúa, válvula de spray
- Dirección:
- Quico Cadaval
- Compañía
- LIDISS
2020
Televisión
Método Criminal
- Dirección:
- Jorge Saavedra
- Compañía
- Voz audiovisual
2020
Bio-Trans-Lab
- Profesor/a:
- Paula Pin
- Lugar ou centro de formación:
- TRC Danza, Teatro Colón, A Coruña
2020
Serie Web
Xan
- Dirección:
- Lucía Estévez
2020
Performance
Zona Límites
- Dirección:
- Límites
- Compañía
- Límites {Corpo Colectivo Transfronteirizo}
2020
Performance
Sweet Apocalipse
- Dirección:
- Límites
- Compañía
- Límites {Corpo Colectivo Transfronteirizo}
2020
Teatro
Poeta en Nova York
- Dirección:
- Paloma Lugilde
- Compañía
- Teatro baixo da area
2020 - Actualidade
Serie Web
Onde viven os monstros
- Dirección:
- Gustavo del Río
- Compañía
- Os Náufragos Teatro
2020 - Actualidade
Outros Traballos
Paradoxo
- Dirección:
- Marcos PTT
- Compañía
- Extramundi
2020
Performance
Doorkijkje. 7 miradas para 12 puntos de vista
- Dirección:
- María Roja
- Compañía
- María Roja
2020
Outros Traballos
Límites Manifesta
- Dirección:
- Límites
- Compañía
- Límites {Corpo Colectivo Transfronteirizo}
2020
Performance
Facerse-a, Enredarse-ante, Tornarse-baixo
- Dirección:
- María Roja + Vanesa Varela
2019 - Actualidade
Televisión
A estiba
- Dirección:
- Miguel Conde
- Compañía
- Voz Audiovisual
2019
IV Xornada de Literatura Dramática. Cartografías da palabra en acción
- Lugar ou centro de formación:
- NORMAL
2019
Outros Traballos
God Of Thunder
- Dirección:
- Gero Costas
- Compañía
- Producciones Mutantes
2019
Teatro
Neorretranca e Posmorriña
- Dirección:
- Gena Baamonde
- Compañía
- Centro Dramático Galego
- Rol:
- Protagonista
2019
Outros Traballos
Who´s gonna care
- Dirección:
- Jesús Andrés Tejada
- Compañía
- ORDET
2019
Televisión
Serramoura
- Dirección:
- Jorge Saavedra
- Compañía
- Voz Audiovisual
2019
Curtametraxe
O neno e a sombra
- Dirección:
- Xaime Miranda
- Compañía
- Xoubiña Films
2019
IV Congreso Internacional Performa
- Lugar ou centro de formación:
- USC
2019
Performance
Ana María, estiven pensando ao meu pesar
- Dirección:
- Cecilia Perea
- Compañía
- Mara Teatro Performativo
2019
Teatro
Nómades
- Dirección:
- Gena Baamonde
- Compañía
- Xarope Tulú
2018 - Actualidade
Televisión
O sabor das margaridas
- Dirección:
- Miguel Conde
- Compañía
- CTV
2018
Sendeiro
- Dirección:
- Lucía Estévez
- Compañía
- Audibeesual
2018
Curtametraxe
Felicidade
- Dirección:
- Alfonso Díez
- Rol:
- Protagonista
2018
Performance
Ada ou Contar de memoria unha novela de Nabokov
- Dirección:
- María Roja
2018
XI Xornada de Literatura de Tradición Oral: O rol da muller na literatura de tradición oral
- Profesor/a:
- Varixs ponentes
- Lugar ou centro de formación:
- Deputación Provincial, Lugo
2018
III Congreso Internacional de Arte de Acción. Fugas e Interferencias
- Profesor/a:
- Varixs ponentes
- Lugar ou centro de formación:
- UVigo e CGAC
2018
Performance
2419CJX. O corpo-casa dunha artista nómade
- Dirección:
- Begoña Cuquejo + María Roja
2018
Teatro
Sofía e as Postsocráticas
- Dirección:
- Marta Pérez
- Compañía
- Inversa Teatro
2018 - Actualidade
Curtametraxe
Todo por Galactus
- Dirección:
- Jose Araújo e Rodrigo Lamoso
- Compañía
- Mendufest Productions
2018
Nomeación Premio María Casares á Mellor actriz protagonista
- Traballo:
- Martes de Carnaval
2018
Performance
(Re)acciona
- Dirección:
- Alba Blanco & María Roja
- Compañía
- Blanco&Roja
2017 - Actualidade
II Congreso de Arte de Acción. Fugas e Interferencias
- Profesor/a:
- Varixs ponentes
- Lugar ou centro de formación:
- UVigo e CGAC
2017
A través do aire. Taller de adestramento físico
- Profesor/a:
- Daniel Abreu
- Lugar ou centro de formación:
- Salón Teatro
2017
Premio María Casares á Mellor actriz secundaria
- Traballo:
- O tolleito de Inishmaan
2017
Teatro
Queres que cho conte?
- Dirección:
- Paloma Lugilde
- Compañía
- Palimoco Teatro
2017 - Actualidade
Outros Traballos
A arañeira
- Dirección:
- Quico Cadaval
- Compañía
- Fundación SGAE
2017
Teatro
Sol Negro
- Dirección:
- Evaristo Calvo
- Compañía
- Noite Bohemia
2017
Corpo e vibración
- Profesor/a:
- Javier Martín
- Lugar ou centro de formación:
- Salón Teatro, Santiago de Compostela
2017
Performance
Agallope
- Dirección:
- María Roja
2017
Introdución á técnica actoral Sandford Meisner
- Profesor/a:
- Iñaki Moreno
- Lugar ou centro de formación:
- Fundación SGAE
2017
Outros Traballos
Miedo
- Dirección:
- Oswald
- Compañía
- Mecanismo Ruso
2017
Performance
Pasaescalabra
- Dirección:
- María Roja & Alba Blanco
- Compañía
- Blanco&Roja
2017 - Actualidade
Teatro
Especial Santa Compaña
- Dirección:
- Héctor Guerra
- Compañía
- O Mago Teto
2017 - Actualidade
Inicio-Estalla
- Profesor/a:
- Idoia Zabaleta
- Lugar ou centro de formación:
- Museo Centro Gaiás
2017
Teatro
Antes da metralla
- Dirección:
- Ana Vallés
- Compañía
- Matarile
2017
Performance
Can Cancela Calafrío
- Dirección:
- María Roja
2017 - Actualidade
Danza
Planificar a caída
- Dirección:
- Begoña Cuquejo
- Compañía
- Traspediante
2016
Teatro
Os reloxos preguiceiros de Néboa
- Dirección:
- Diana Mera
- Compañía
- Aporía Escénica
2016
Performance
Plato!
- Dirección:
- Alba Blanco & María Roja
- Compañía
- Blanco&Roja
2016
Performance
Taedium feminae
- Dirección:
- Alba Blanco & María Roja
- Compañía
- Blanco&Roja
2016
Performance
Dasein
- Dirección:
- Adriana Pazos Ottón e María Roja
2016 - Actualidade
Performance
OffRoulette
- Dirección:
- Alba Blanco & María Roja
- Compañía
- Blanco&Roja
2016 - Actualidade
Danza
Baleadas
- Dirección:
- Begoña Cuquejo, Marta Alonso
- Compañía
- TrasPediante
2016
Outros Traballos
Actriz contratada pola Facultade de Ciencias Sociais e Comunicación de Pontevedra
2013 - Actualidade
I Congreso de Arte de Acción. Fugas e Interferencias
- Profesor/a:
- Varixs docentes
- Lugar ou centro de formación:
- UVigo e CGAC
2016
Outros Traballos
You, home
- Dirección:
- Gero Costas e Romina Doce
- Compañía
- Producciones Mutantes
2016
Outros Traballos
O deserto
- Dirección:
- Jesús Andrés Tejada
- Compañía
- CintaAdhesiva
2016
Narrativas do corpo. Taller de performance
- Profesor/a:
- Nieves Correa e Abel Loureda
- Lugar ou centro de formación:
- MATSU
2016
O amor aparece en lugares inesperados. Taller de performance
- Profesor/a:
- Dora García
- Lugar ou centro de formación:
- MACBA
2016
Teatro
25 anos de Tolemaxias
- Dirección:
- Héctor Guerra
- Compañía
- Mago Teto
7 2016 - Actualidade
Performance
2419CVZ
- Dirección:
- María Roja
2016
Teatro
O tolleito de Inishmaan
- Dirección:
- Cándido Pazó
- Compañía
- Contraproducións
2016 - Actualidade
Outros Traballos
City of Alexandria
- Dirección:
- Xaime Miranda
2016
Televisión
Dalia, a modista
- Dirección:
- Giselle Llanio
- Compañía
- CTV
2016
Curtametraxe
Area
- Dirección:
- Anxos Fazáns
2016
Performance
Barbazul
- Dirección:
- María Roja & Alba Blanco
- Compañía
- Blanco&Roja
2015 - Actualidade
Outros Traballos
Burning Blue
- Dirección:
- Héctor Diéguez
2015
Performance
BINGO! Acto Efémero Sen Pretensións (AESP) #6
- Dirección:
- Carlos Tejo
2015
Televisión
Hospital Real
- Dirección:
- Jorge Cassinello
- Compañía
- Ficción Producciones
2015
Performance
Nin unha menos
- Dirección:
- Ana Gesto
2015
Curso Sen Pretexto
- Profesor/a:
- Agustí Vila, Ermel Morales
- Lugar ou centro de formación:
- Padel Box
2015
Teatro
Lavar, marcar e enterrar
- Dirección:
- Pedro Sancho
- Compañía
- Contarte
2015
Performance
Seis accións para unha tarde de domingo
- Dirección:
- María Roja & Alba Blanco
- Compañía
- Blanco&Roja
2015
Performance
Facerse a morta no medio do corredor
- Dirección:
- María Roja
2015 - Actualidade
Teatro
El Cuello de la Jirafa
- Dirección:
- Ana Vallés
- Compañía
- Matarile Teatro
2015
Cine
Lobos Sucios
- Dirección:
- Simón Casal
- Compañía
- Agallas Films
2014
Teatro
Pintor Antonio Fernández
- Dirección:
- Manuel Pombal
- Compañía
- Fulano, Mengano e Citano
2014
Teatro
Lendas galegas
- Dirección:
- Xiada Sanlés & Miguel Strada
- Compañía
- Animar-t
2014
Curtametraxe
Orixe
- Dirección:
- Ana García
2014
Performance
Cóctel de parqueadero
- Dirección:
- María Roja
2014
Performance
Microasterismos
- Dirección:
- María Roja & Berio Molina
- Compañía
- Ohn
2014
Doutoramento en Creación e Investigación en Arte Contemporánea
- Lugar ou centro de formación:
- Universidade de Vigo
2014 - Actualidade
Outros Traballos
Conversa Ultramarina
- Dirección:
- Alexandre Cancelo
2014
Outros Traballos
Wilda
- Dirección:
- Jose Araújo
2014
Performance
Chinooo
- Dirección:
- María Roja
2014
Teatro
30 e tantos ósos
- Dirección:
- Diana Mera
- Compañía
- Aporía Escénica
2014
Mestrado en Artes Escénicas
- Lugar ou centro de formación:
- Universidade de Vigo
2013 - 2014
Teatro
Os anos 80
- Dirección:
- José Prieto
- Compañía
- O Mago Teto
2013
Teatro
Té con Kant
- Dirección:
- Marta Pérez & María Caparrini
- Compañía
- Inversa Teatro
2013 - Actualidade
Taller de video-danza
- Profesor/a:
- Man Hauser
- Lugar ou centro de formación:
- Alg-a LAB
2013
Curtametraxe
Grande Fabbrica
- Dirección:
- Jose Araújo
2013
Curtametraxe
A casa
- Dirección:
- Alba Blanco
2013
Masterclass de adestramento Suzuki e Viewpoints
- Profesor/a:
- SITI Company
- Lugar ou centro de formación:
- Extramuros
2013
Performance
Burning Bright
- Dirección:
- María Roja
2012
Performance
Pó é pó é pó
- Dirección:
- María Roja
- Compañía
- Ohn
2012
Performance
Europa
- Dirección:
- María Roja
2012
Teatro
Edison, ou dúas mil demostracións de como non facer unha lámpada eléctrica
- Dirección:
- Eva F. Ferreira
- Compañía
- Demolicións Ferreira & Cía
2012
Curso de técnica vocal Roy Hart
- Profesor/a:
- Núria Inglada
- Lugar ou centro de formación:
- A Artística
2012
Curtametraxe
Chea es de gracia
- Dirección:
- Pedro Sancho
- Compañía
- Contarte
2012
Tv Movie
Maratón
- Dirección:
- Breogán Riveiro
- Compañía
- Formato Producciones
2012
Performance
Devuison
- Dirección:
- Berio Molina
- Compañía
- Ohn
2011
Teatro
Golulá
- Dirección:
- Santiago Alonso e Luis Miguel Rodríguez
- Compañía
- Galitoon
2011 - Actualidade
Performance
ST (resaca de domingo)
- Dirección:
- María Roja & Fran Buceta
- Compañía
- áIntemperie
2011
Curtametraxe
Carapuchiña e o pobo feroz
- Dirección:
- Jose Araújo
2011
Curtametraxe
Cea máxica
- Dirección:
- Ánxela Pazos
2011
Cine
Vilamor
- Dirección:
- Ignacio Vilar
- Compañía
- Vía Láctea Filmes
2011
Curtametraxe
Non corras que te pillo
- Dirección:
- Daniel Veira
2011
Curtametraxe
Namorados nun parque
- Dirección:
- Adrián Bello
2011
Cine
Dos soños antes do cinematógrafo
- Dirección:
- Alexandre Cancelo
- Compañía
- Hidra Films
2011
Taller de Teatro
- Profesor/a:
- Wlodzimierz Staniewski
- Lugar ou centro de formación:
- ESAD
2010
Teatro
O rato de biblioteca
- Dirección:
- Paloma Lugilde
- Compañía
- Palimoco Teatro
2010
Teatro
S/T (domingo)
- Dirección:
- María Roja & Fran Buceta
- Compañía
- áIntemperie
2010
Teatro
Basilio, o meu amigo imaxinario
- Dirección:
- Santiago Alonso & Luis Miguel Rodríguez
- Compañía
- Galitoon
2010
Curso de danza Kathakali
- Profesor/a:
- Compañía Teatro Tascabile di Bergamo
- Lugar ou centro de formación:
- ESAD
2010
Performance escénico e actos poéticos
- Profesor/a:
- José Piris
- Lugar ou centro de formación:
- MACUF
2010
O rito corporal no teatro. Danza para actores
- Profesor/a:
- Arnold Tarraborelli
- Lugar ou centro de formación:
- ESAD
2010
Iluminación no teatro e na danza. Sólido, líquido e gaseoso
- Profesor/a:
- Baltasar Patiño
- Lugar ou centro de formación:
- ESAD
2010
Titulada Superior en Arte Dramática na especialidade de Interpretación Textual
- Lugar ou centro de formación:
- ESAD
2006 - 2010
Physical Theatre
- Profesor/a:
- Jordi Cortés
- Lugar ou centro de formación:
- Actfestival
2009
A arte do actor no século XX
- Profesor/a:
- Borja Ruiz
- Lugar ou centro de formación:
- Actfestival
2009
Manipulación de monicreques e prácticas escénicas
- Lugar ou centro de formación:
- Galitoon
2009
Performance
Ansia
- Dirección:
- María Roja
2009
Teatro
Barbazul
- Dirección:
- Alfonso Rivera
- Compañía
- ESAD
2009
Performance
Así doe un verán
- Dirección:
- María Roja
2009
Creating New Theatre
- Profesor/a:
- Temple Theatre
- Lugar ou centro de formación:
- Actfestival
2009
Taller de escenografía
- Profesor/a:
- Modesto Braulio Flórez
- Lugar ou centro de formación:
- Escola de Imaxe e Son de Vigo RTV
2009
O vicio de mirar
- Profesor/a:
- Ana Vallés
- Lugar ou centro de formación:
- Teateatre
2009
Dancefilm
- Profesor/a:
- Jordi Cortés
- Lugar ou centro de formación:
- Actfestival
2009
Teatro improvisado para cambiar o comportamento
- Profesor/a:
- Berg Wagenaar
- Lugar ou centro de formación:
- Actfestival
2009
Performance
Sonosfera de A Coruña
- Dirección:
- Chiu Longina
- Compañía
- Escoitar.org
2009
Danza
Auria: A viaxe milenaria
- Dirección:
- Aitor Rei
- Compañía
- Zancalino Produs
2009
Teatro
A Maxia da Santa Compaña
- Dirección:
- Jose Prieto
- Compañía
- O Mago Teto
2009
Laboratorio escénico
- Profesor/a:
- Nikolaj Karpov e Maria Smaevich
- Lugar ou centro de formación:
- Teatro do Giglio di Lucca
2008
Composición instantánea
- Profesor/a:
- Dominik Borucki
- Lugar ou centro de formación:
- A Artística
2008
Performance
Sonosfera de Vigo
- Dirección:
- Chiu Longina
- Compañía
- Escoitar.org
2007
Actuación e interpretación no espazo escénico
- Profesor/a:
- José Luis Raymond
- Lugar ou centro de formación:
- MACUF
2007
Every day life art
- Profesor/a:
- Alicia Framis
- Lugar ou centro de formación:
- MUSAC
2007
Performance
Pas de deux
- Dirección:
- María Roja
2007
Performance
Unha maneira de vestir a bandeira
- Dirección:
- María Roja
2007
Memoria do teatro Galego 1936
- Lugar ou centro de formación:
- ESAD
2006
Licenciada en Belas Artes
- Lugar ou centro de formación:
- Universidade de Vigo
2000 - 2005
Performance
Coreografía do absurdo
- Dirección:
- María Roja
2004
Performance
Insignificancias
- Dirección:
- María Roja
2002
Danza Contemporánea
- Lugar ou centro de formación:
- Conservatorio Mayeusis
2001 - 2002
Curtametraxe
Os ollos do home
- Dirección:
- Ángel Seoane
2002
Danza Clásica
- Lugar ou centro de formación:
- Centro Danza Lugo
1997 - 1999
Danza Clásica
- Lugar ou centro de formación:
- Taller de danza Juan Carlos Zahera
1989 - 1997
Co-fundadora dos colectivos de arte de acción Blanco&Roja, Ohn, áIntemperie, e do Colectivo multidisciplinar Límites
Actriz, Performer e Artista visual
Videobook María Roja
2020